Beşparmak Dağları ve Taksi Hizmeti

Beşparmak Dağları ve Taksi Hizmeti

Beşparmak Dağları ve Taksi Hizmeti

Beşparmak Dağları Kıbrıs’ın kuzeyinde bulunan sıradağlardır. Genişliği 8-10 km, uzunluğu 170 kilometreyi bulunan sıradağların en yüksek noktası 1024 metredir. Bu adı verilmesinin nedeni insan elinde bulunan beş parmağa benzemesidir. Dağın zirvesinden Girne’yi ve sahilini uçaktan bakıyormuşçasına görebilirsiniz.

Bu dağda bir savaş anısı geçmekte ve bu izler hala orada bulunmaktadır.  1974 yılı Lapta muharebesinde arabaların bile günümüzde zorlandığı bir yoldan bir askerin oraya tankla çıkması ve düşman gemisini alt etmesi Beşparmak dağlarını daha da önemli kılmıştır. Tank, savaş sırasında aldığı darbelerden dolayı geri inemediği için günümüzde hala orada bulunmaktadır.

Dağların kesiştiği yollar ve vadiler bulunmaktadır. Zamanında bu yolların geçişlerini kontrol edebilmek için farklı noktalara 3 kale kurulmuştur.

İlki Saint Hilarion Kalesi denizden 700 metre yüksekliktedir. Yan yana bulunan iki tepe üzerine kurulmuştur. İlk kurulma amacı ada halkını Arap akınlarına karşı korumaktır. Bizans döneminde onarımdan geçmiş olsa da Venedikliler tarafından ele geçirildikten sonra tamamen boşaltılmış ve kullanılmamıştır. Eski hali çok iyi korunamamıştır.

İkinci kale Kantara Kalesidir. Venedikliler tarafından işgal edilmeden önce yapısı iyi korunan bir kaleyken sonrasında yine harabeye dönüşmüştür. Daha sonra bazı kaynaklarda sağlam bir kale olarak nitelendirilse de 1914 yılında onarım yapılmış olsa eskisi gibi sağlam değildir.

Deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte bulunan diğer kale Bufavento Kalesidir. Yapılma amacı gözetleme kulesi olarak kullanmaktı. Venedik döneminde yine harabeye dönen bir diğer kaledir. Kalede 101 oda bulunduğuna ve bir kayıp oda olduğuna inanılır. Rivayete göre bu kayıp odayı bulanın aynı zamanda bir hazineyi de bulacağına inanılır.

Beşparmak dağları öncelikle uzun ve hareketli geçen bir tarihi barındırmaktadır. Birçok medeniyet ve krallık bu dağlarda ve kalelerde hükümdarlıklarını sürdürmüşlerdir. Kıbrıs’a gidiyorsanız bu sıradağları mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tarihe tanık olabilir ve eşsiz bir manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Girne bölgesinde bulunduğu için bazı kaynaklarda Girne Dağları olarak da geçmektedir. Ama hem şeklinden hem de süregelen zamanda Beşparmak Dağları olarak denilmektedir. Burayı ziyaret etmek isterseniz Kıbrıs taksiyi kullanarak güvenle gidebilirsiniz. Kıbrıs’ın hangi bölgesinde olduğunuz fark etmez.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Kenan dedi ki:

    Çok güzel bir site emeği geçenlere teşekkürler

ARA