Barbarlık Müzesi ve Taksi Transfer Hizmeti

Barbarlık Müzesi ve Taksi Transfer Hizmeti

Barbarlık Müzesi ve Taksi Transfer Hizmeti

Barbarlık Müzesi Lefkoşa’nın Kumsal Mahallesi İkinci İrfan Bey Sokak’ta bulunuyor. Lefkoşe Belediyesi daha sonradan sokağa Nihat İlhan’ın eşi “Mürüvvet İlhan Sokak” olarak değiştirmiştir. Müze bahçeli tek katlı tatlı bir ev olarak siz ziyaretçilere hizmet ediyor. Müze 1 Ocak 1966 tarihinde açılmış. 1975 yılında onarım görmüş. 1980 yılında Bakanlar Kurulu Kararı’yla kamulaştırılmıştır.

Müzenin içine girdikçe aslında derin ve acı duygulara ev sahipliğini yaptığını anlıyorsunuz. Müzede 4 Aralık 1963’te başlayan olayları takip eden, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı‘nda görevli Binbaşı Nihat İlhan’ın evinin EOKA‘ya bağlı Rum çetecileri tarafından basılmasıyla gerçekleşen olaydan sonra evin o hali korunarak müzeleştirilmiştir. Ev sizi 7 odaya davet ediyor. Giriş bölümünde 1963-64 yılları arasında yaşanan olaylarla ilgili yabancı basında yer alan haberler bulunuyor. Birinci odada şehitlerin fotoğrafları ve ikili çatışamadan zarar gören kültürel miraslar sergilenirken bir diğer odada Mürüvvet İlhan ve çocuklarına ait eşyalar bulunmaktadır. Banyo bölümünde ise Rum askerlerinden korunmak için banyoya saklanan Mürüvvet İlhan ve 3 çocuğunun zamanında kurşunlanarak öldürüldükleri küvet bulunmakta. Günümüzde hala banyoda izler bulunmaktadır. Evin kalan odalarında ise yine şehit ve bölgenin tahrip fotoğrafları yer almaktadır.

Murat Ağa, Sandallar, Atlılar ve daha birçok bölgede soykırımlar yapıldı. 1963-74 arasında 103 Türk köyü yerle bir edildi. Her kare fotoğrafta, ayrı bir öykü var ve hepsinde farklı acılar yer almaktadır. Barbarlık Müzesi’nin bahçesinde Kumsal Katliamı”nda şehit edilen 11 Kıbrıs Türk vatan evladının anısına bir anıt yaptırılmış. “Kumsal Şehitleri Anıtı”da bu evi ziyarete gelenler tarafından açık havada ziyaret edilerek, hatıra fotoğrafları çektirilen önemli bir mekan.

Kıbrıs’ta gezip görmek ve anılarınıza yeni yerler eklemek ve tarihin tozlu raflarına bakmak için Barbarlık Müzesi ideal bir yer. Müzeye nasıl ulaşırım nasıl giderim diye dert etmenize hiç gerek yok 7/24 güvenle arayabileceğiniz Kıbrıs taksi size kaliteli hizmetini sunmaktan zevk duyar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

ARA