Girne Kalesi ve Taksi Hizmeti

Girne Kalesi ve Taksi Hizmeti

Girne Kalesi ve Taksi Hizmeti

Bir şehrin vazgeçilmez unsurudur kale. Girne Kalesi ’de Girne için öyle. 7.yy zamanında Arap-İslam akınlarına karşı kenti koruması için Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Kale geçen bunca zaman sonucunda farklı kesimlerin yönetiminde olmuş ve birtakım değişikliklere uğrayarak bugünkü halini almıştır.

Kale için birçok yapıt bulunmaktadır bunlar; Luzinyan Kulesi, St. George Kilisesi, Sarnıç, Zindanlar, Batık Gemi Müzesi, Venedik Kulesi, Kırnı Mezarları, Akdeniz Mezar Kazısı. Bu yapıtların hepsi sizi o dönemlerin içine alıyor resmen. Zindanlar birçok işkenceye ev sahibi yapmış ve üzerinden o kadar zaman geçse de hala rahatsız etmeyi başarabiliyor yapı olarak. Kale de bulunan önemli sergi yerlerinden biri ise Batık Gemi Müzesi’dir. Gemide bulunan araç ve gereçler geminin 4 kişilik olduğunu göstermektedir. M.Ö 389 yılını ait olduğu düşünülen batık, günümüze kadar bulunan en eski gemi olduğu bilinmektedir. Bazen dar yerlerden bazense güneşin sizi kavurduğu açık alanlarda yürüye yürüye yavaş yavaş tepeye doğru çıkıyorsunuz ve sonucunda ödül gibi harika bir deniz manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Dar yerler birazcık Kapadokya’daki yeraltı mağaralarını andırmakta. Bir rehber eşliğinde gezilebilir ya da var olan notlardan da yararlanarak gezebilirsiniz. Birçok farklı yönetimlere hizmet sunan kale adeta kültür beşiği. Sizi tarihin eski raflarını aralamaya davet ediyor.

 Girne Kalesi merkezi bir yerde olan Küpdemir Sokak’ta yer almaktadır. Marina’yı gezerken zaten önünüze çıkacaktır kendisi. Kale için 1 saatinizi ayırmanız gerekir hem sindire sindire gezmek için hem de fotoğraflarınız için güzel kadrajlar yakalamak içim. Lekoşa ve Gazimagusa’dan uygun ücretlerle kamu ulaşım servisleri bunulmaktadır. Bağımsız seyahat edenler için yollara yeterli işaret tabelaları yerleştirilmiştir. Girne’ye ulaşıltıktan sonra kale kolaylıkla bulunabilir. Lefkoşa’dan 26 km, Gazimağusa’dan ise 80 km uzaklıktadır.

Kaleye giriş saatleri kış aylarında 09.00-13.00, 14.00-16.45 arasında yaz aylarında ise 09.00-19.00 arasında hizmet vermektedir. Giriş ücretleri de 2-10 TL arasında değişim göstermektedir. Girne Kalesi’ne nasıl gidilir diye düşünmenize gerek yok. İster Ercan havalimanı ister Girne merkez ister bulunduğunuz herhangi bir yerden. Kıbrıs taxi sizi bulunduğunuz yerden alıp Girne Kalesi’ne oldukça konforlu taksi hizmeti ile ulaştırır. 7/24 hizmetinizde olup Kıbrıs ve Girne’de taxi ile gitmek istediğiniz her yere sizi ulaştırmaktan memnuniyet duyarız.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

ARA