Kapalı Maraş ve Kıbrıs Taksi Hizmetleri

Kapalı Maraş ve Kıbrıs Taksi Hizmetleri

Kapalı Maraş ve Kıbrıs Taksi Hizmetleri

Şimdiki adıyla Kapalı Maraş bir zamanlar Kıbrıs adasının en ünlü ve en popüler yeriydi. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatının son günü olan 13 Ağustos’tan bu yana Maraş; Yunanca adı ile Varosha tamamen bir hayalet şehir. 1974 öncesi bu bölge Kıbrıs’ın en ünlü turizm bölgesi idi. Hatta görkemli zamanlarında Marliyn Monroe’dan Sophia Loren’e bir çok ünlü uğramıştır. Harekat sonrası bölgede yaşayan herkesin iki saat içinde her şeyini olduğu gibi bırakıp gitmesi istenmiş insanlar yemek masalarından yataklarından kalkıp gitmek zorunda kalmıştır. Hala daha olduğu gibi duran yemek masaları bulunduğu o günden beri kimsenin girmediği bilinmektedir. Hayalet şehirdeki tüm binalar tüm eşyalar 1974’ten kalmadır. Turistler için adeta zamanda yolculuk ve terkedilmiş bir kent görüntüsündeki Maraş’ın tarihi bir film setinden hiçbir farkı yoktur.

Gelen ve görenlerin çok etkilendiği inanamadığı bu bölge gerçekten görmeye değer bir yerdir. Bu bölge şu anda Birleşmiş Milletler tarafından tampon bölge kabul ediliyor. İçerisinde Birleşmiş Milletlere’e ait bir bina vardır. Ayrıca çok yakınındaki bir bölgede Türk ordusuna ait ordu evi vardır.

Turistler ve Kıbrıs / Rum vatandaşları için içeriye girişler kesinlikle yasaktır. Turistlerin Maraş İkon Kilisesi’nden ileriye gitmelerine izin verilmemektedir. Maraş sahilinde denize girdiğinizde hemen bir adım öteniz tel örgülerle çevrildiği için bu yasak çok bariz bir şekilde gözünüze çarpıyor zaten. 1 metre ötenizde hayalet şehir varken denize girmek ayrı bir tecrübe.

Şimdilerde Türk yatırımcıların anlaşmalara varıp burayı modern Miami yapmak istedikleri gündemde. 1974’lerden bu yana dokunulmayan otellerin restorasyonu ile Maraş’ın şaşaalı günlerine geri dönmesi yakın olabilir. Kıbrıs turizmine can verecek olan bu olay gerçekleşirse dünyanın en ilginç görüntüleri yaşanacaktır.

Bu anlaşmalar gerçekleşmeden önce kendinizi zaman makinesinden 1974 yılına gönderilmiş hissetmek ve bu muhteşem havayı solumak için mutlaka Maraş bölgesine gidin. Hayalet Şehir Maraş’a taksiyle ulaşım oldukça kolay. Kıbrıs taxi olarak bölge rehberliğiyle birlikte sizi Girne’den Lefkoşa’dan taksi ile alıp Maraş bölgesine götürmekten mutluluk duyarız. 7/24 Kıbrıs’ta, Girne’de, Maraş’ta taksi ihtiyacınız olduğunda bize ulaşmanız yeterli. İyi tatiller dileriz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

ARA