Karpaz Bölgesi ve Taksi Hizmeti

Karpaz Bölgesi ve Taksi Hizmeti

Karpaz Bölgesi ve Taksi Hizmeti

Karpaz. Kıbrıs haritasında gördüğünüz uç bölgenin adı. Bana göre Kıbrıs’ın en güzel yeri. Daha doğal ve daha el değmemiş olduğundan olabilir. Karpaz’a doğru giden yollar ve Karpaz acele ile geçilmemesi gereken yerlerdir. Yavaş yavaş tadını çıkartarak gezmenizi tavsiye ederim.

Öncelikle Karpaz eşşekleri ile ünlüdür. Karpaz bölgesinde her yerde eşşek görebilirsiniz. Çok değerli eşşeklerdir bunlar. Herhangi bir insanın yük aracı olarak kullandığı değil tamamen doğada kendi halinde bulunan türden olanlar. Biraz durun, dolanın ve izleyin. Onları ot yerken izlemek gerçekten rahatlatıcı bir etkiye sahip.

Bahar-yaz aylarında gidiyorsanız mutlaka Altın Kum plajına uğramalısınız. Masmavi berrak suyu ve alabildiğine uzanan altın rengi kumlarından oluşan sahilinde biraz vakit geçirmek size çok iyi gelecektir.

Eğer Altın Kum plajı gibi çok uzun plajlardan hoşlanmıyorsanız Kaleburnu mevkiinde bulunan koya gidebilirsiniz. Sadece bungalovların bulunduğu, doğal kaya oluşumlarından kendini denizden ayıran ve dalganın ters yönünde bulması sebebi ile sakin bir suya sahip. Çok temiz bir suya sahip ama hemen derinleşebiliyor, dikkat etmek lazım. Yüzmeye ara verdiğiniz sırada kayaların üzerinde gezerek doğal deniz tuzu ve kaya kenarlarında dolanan deniz hayvanlarını inceleyebilirsiniz.

Karpaz bölgesinde en meşhur olan yer Dipkarpaz’dır. Dipkarpaz, Karpaz bölgesinde bulunur ama uç bölümüne bu ad verilmiştir. Buranın ünlü olma sebebi gerçek anlamıyla en uç noktasında bir manastır barındırıyor olması. Apostolos Andreas Manastırı. En uç nokta derken, tamamen doğal kayalar üzerine kurulmuş ve deniz dalgaları ile arasında neredeyse 1-2 metre var. Manastır için anlatılan rivayete göre Apostolos Andreas Hz.İsa tarafından pazarlığa çağırılan ilk kişidir. Tek gözü kör olarak gemi kaptanlığı yaparken mürettebatı ile birlikte su sıkıntısı çekmekteyken şimdiki manastırın olduğu bölgeye çıkarak bastonuyla yere vurur ve oradan şifalı su çıkar. Bu su ile hem su sıkıntıları giderilmiş olur hem de kör olan gözü iyileşir. Sonraki zamanlarda suyun çıktığı yere önce şapel daha sonra da bir manastır inşa edilir. Mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Karpaz manastır taksi ile ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Dipkarpaz’a giderken etrafınızı izleyerek gidin. Dip tarafa yaklaştıkça haritadan da gördüğünüz üzere incelmektedir. Kısa bir süreliğine de olsa yüksek bir rakıma geldiğinizde sağ ve sol tarafınızda aynı anda denizi görebilme şansına sahip olabiliyorsunuz. Bir köprüde de bunu görebilirsiniz ama tamamen bir kara parçası üzerindeyken gittikçe daralması ve iki tarafınızın deniz olması güzel bir deneyim.

Karpaz bölgesine gitmek için Kıbrıs’ın herhangi bir bölgesinden Kıbrıs taxi, Lefkoşa taksi ve Karpaz taksiyi güvenle 7/24 hizmet ile kullanabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

ARA