Kıbrıs Yemekleri ve Taksi Hizmeti

Kıbrıs Yemekleri ve Taksi Hizmeti

Kıbrıs Yemekleri ve Taksi Hizmeti

Kıbrıs’a tatile geldiyseniz mutlaka Kıbrıs’a özgü yemekleri yemeden dönmeyin. Bazı önerilerimizi sıralayalım.

Şeftali kebabı : Kıbrıs’ın en ünlü yemeği bu kebaptır. Ancak ismi yanıltmasın. İçinde şeftali yok. Bir söylentiye göre asıl ismi Şef Ali kebabıdır. Koyun ya da keçi kıymasının soğan ve maydonoz ile karıştırıldıktan sonra  iç yağına sarılarak pişirilmesinden yapılır. Çok yumuşak ve çok lezzetli bir yemektedir. Yemeden dönmeyin!

Piruhi : Bu bir Osmanlı lezzeti. Un, yumurta, tulum peyniri, tereyağı ve cevizden yapılıyor. Aslında bir çeşit mantıdır. Tek farkı içine kıyma yerine peynir konulması. Kıbrıs’ın en çok tercih edilen yemeklerinden biridir.

Kolakas : Gölevez de denilen, Kıbrıs’ta çok sevilen patatese çok benzeyen bir bitkidir. Bu bitki et ya da tavukla birlikte pişirilerek servis edilir. Görünüş olarak patatese çok benzer ve Kıbrıs’ta kış aylarında vazgeçilmezdir.

Hellim Böreği : Hellimin kendisi Kıbrıs’ta başlı başına bir yemektir. Bu yüzden hellimle yapılan özel tatlar da bambaşkadır. Hellim böreği ince bir hamur açılarak ve içine hellim konularak yapıyor. Görünüş itibariyle gözlemeye çok benzer. Ancak bu börek henüz sıcakken üzerine bal dökülerek yeniyor.

Pilavuna : Bu börel Kıbrıs’ta özellikle kahvaltılarda tüketilir. İçerisine nor, hellim ya da talar peyniri; yumurta, kuru üzüm, nane ve mastika (damla sakızı) konur. Tadı hem tatlıdır hem de ekşidir. Kıbrıs’ta lor peynirine nor peyniri denir.

Hırsız Kebabı (Küp kebabı): Bu yemek ismini eski zamanlarda zenginlerden çalınan koyunlardan yapıldığı için almıştır. Hikayeye göre; çalınan koyun boğulup toprağa gömülür ve orada pişirilmeye bırakılır.

Molehiya : Bu yemek de ismini Molehiya bitkisinden alır. Bu bitki yaz aylarında kurutulur ve saklanır. Zamanı geldiğinde et ile birlikte pişirilerek pilav ve turşuyla servis edilir.

Çakıstez : Kıbrıs’a özgü bir zeytindir. Zeytin kırıldıktan ve bekletildikten sonra kekik, limon ve sarımsakla salamura edilir. Daha sonra kara yağ ve kişniş ile servis edilir. Güzel bir mezedir.

Kıbrıs yemeklerini tatmak ve istediğiniz beğendiğiniz mekânlara gitmek için Kıbrıs taksiyi gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz. Kıbrıs, Girne ve Lefkoşa’daki tüm taksi ve ulaşım ihtiyacınız için düşünmenize gerek yok. Kıbrıs taksi 7/24 hizmetinizde. İyi tatiller dileriz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Kayran dedi ki:

    tebrikler Çok beğeniyle takip ettiğimiz bir sita

ARA