Kıbrıs Selimiye Camii ve Taksi Hizmeti

Kıbrıs Selimiye Camii ve Taksi Hizmeti

Kıbrıs Selimiye Camii ve Taksi Hizmeti

Selimiye Camii ya da eski adıyla St. Sophia Katedrali Lefkoşa’nın merkezinde bulunmaktadır. Lüziyanlılar adaya hakim olmuş ve böyle bir ibadethanenin kurulması gerektiğine karar verdikten sonra inşaatına başlanmıştır. Yapımı 1192 yılında başlanmış ancak tamamen kullanıma açılması 1326 yılını bulmuştur.1571 yılında Osmanlı tarafından bölge işgal edilince camiye çevrilmiş ve 1954 yılında Selimiye Camii adını almıştır. Bölgedeki o zaman var olan mimari ve sanat anlayışından biraz daha farklıdır. Gotik bir mimariye sahiptir. Bunun sebebi ise Paris şehrinde bulunan Notre Dame katedralinin örnek alınmasıdır.

Notre Dame katedralini görme şansınız olduysa eğer benzerliği direk fark edeceksiniz. O yıllara göre alışılmışın dışında bir tarza sahip olan Selimiye Camii gerçekten görülmeye değer bir yapı. Öncelikle yapının içine girmeden dış mimarisi ile etkilemeyi başarıyor. Görülmeye değer bir gotik mimariye sahip. İçerisi ise ilk başta biraz soğuk bir hava ile karşılasa da zaman geçtikçe sizi mimarisi ile büyülemeye başlıyor. Selimiye Camii Lefkoşa Sulariçi merkezde bulunmaktadır. Ulaşım için Kıbrıs taksileri ve Lefkoşa taksiyi kullanabilirsiniz.

Camii içine ayakkabı veya terlik ile girmek yasaktır. Bu sayede içindeki işlemeler ve yerde yazılmış olan yazılar hala orijinalliğini korumaktadır. Eğer ayakkabı veya terlik ile girmeye çalışırsanız sert bir tepki ile karşılaşmanız mümkün.

Gotik mimari ile ilgileniyor iseniz size tavsiyem camii için ayırdığınız vakti ikiye bölün ve yarısını dış yapıyı incelemek için ayırın. Genelde insanlar en çok 1-2 dakika bakıp hemen içeriye girmek istiyorlar ama işlemelerin ve ayrıntıların en çok belirgin ve dikkat edilmesi gereken yeri aslında dış yapısı. Sadece durun ve inceleyin. İnceledikçe hayranlık duymanız kaçınılmaz olacak. Eğer Notre Dame’ı gördüyseniz sürekli karşılaştırma yapmamanızda fayda var. Her ne kadar örnek alınarak yapılmış olsa da iç mimarisi çok farlı bir tarza sahip. O yüzden taksi ile ulaşımınızı gerçekleştirdikten sonra izin verin yıllara meydan okumuş bu tarihi yapı sizi büyülesin.

Kıbrıs’da olan vaktinizi Girne’de veya başka yerde geçirmeyi düşünüyorsanız da fark etmez. Taxi ile ulaşım en rahatı olacaktır. Girne taksi, Lefkoşa taksi veya Selimiye Camii taksiyi güvenle kullanabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Kenan dedi ki:

    Kıbrısa hiç girmedim ama bu site sayesinde gitmiş kadar oldum

ARA